حسابداری های سازمان های دولتی و بازرگانی و تفاوت اسناد مالی

حسابداری های سازمان های دولتی و بازرگانی و تفاوت اسناد مالیReviewed by اندیش تراز دوان on Jan 11Rating:

برای مقایسه حسابداری دولتی و بازرگانی ما باید، به نکات بسیاری توجه داشته باشیم.

اگر شما حسابدار یک سازمان دولتی هستید، لازم است به  یک سری نکات توجه کنید، همچنین اگر شما حسابدار یک سازمان بازرگانی باشید هم باید به یک سری نکات مهم توجه ویژه ای داشته باشید، که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

مقايسه حسابداري دولتي و حسابداري بازرگاني 

صورت های مالی

تمامی سازمان های بازرگانی به دنبال کسب سود هستند، به همین دلیل هم ما باید این نکته را مد نظر داشته باشیم؛ به این ترتیب در یک موسسه بازرگانی  صورت سود و زیان یکی از اجزای مهم است؛ این موضوع در حالی است که در موسسات دولتی به صورت دریافت و پرداخت اکتفا می شود.

در صورت های مالی موسسات بازرگانی،  دارایی ها ، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام در یک روز معین نشان داده می  شود؛ در حالی که در موسسات دولتی، دارایی های ثابت به محض خرید به حساب هزینه منظور می شوند.

ضرورت رعایت کنترل بودجه ای

در حسابداری دولتی، نگهداری درآمد و هزینه ها به منظور کنترل بودجه می باشد؛ پس در حساب های دولتی، کنترل بودجه به میزان اندازه گیری سود در موسسات بازرگانی اهمیت دارد.
 كنترل بودجه در موسسات بازرگاني به اندازه حسابداري موسسات دولتي قابل ملاحظه نمي باشد.

نگهداری حساب های مستقل

در حسابداري دولتي هر منبع مالي يك حساب مستقل محسوب و از نقطه نظر حسابداري مانند يك موسسه مستقل با آن برخورد مي شود. لزوم نگهداري حسابهاي مستقل موجب مي شود كه سيستم حسابداري مورد استفاده متناسب با اين ضرورت تغيير نمايد. بنابراين حسابداري حسابهاي مستقل در دولت با حسابداري بازرگاني تفاوتهايي دارد.

تفاوت در نحوه ثبت دارائيهاي ثابت

در حسابداری دولتی هنگامی که دارایی ثابتی خریداری می شود، به حساب  هزینه ها منظور خواهد شد، در حالی که در حسابداری بازرگانی دارایی ها در هنگام خرید، به بهای تمام شده منظور شده و داخل حساب دارایی ها می شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *