پیاده سازی استانداردهای IFRS و نکات مربوط به آن

پیاده سازی استانداردهای IFRS و نکات مربوط به آنReviewed by اندیش تراز دوان on Apr 23Rating:

در این مطلب قصد داریم در رابطه با استانداردهای IFRS با شما صحبت کنیم.

استانداردهای IFRS امروز در شرکت های حسابرسی و حسابداری بسیاری پیاده سازی می شوند.

در ادامه همراه ما باشید تا از جزییات آن بیشتر بدانیم.

اقدامات سازمان حسابرسی در جهت استقرار IFRS:

سازمان حسابرسی با توجه به اساسنامه این سازمان که مرجع تدوین استانداردهای حسابداری است، کار پذیرش استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی را عهده‌دار شده است و تاکنون ۳۲ استاندارد حسابداری را براساس آخرین استاندارد‌‌های بین‌المللی تدوین کرده که ۲۸ مورد  آن به استانداردهای بین‌المللی نزدیک بوده یا تفاوت‌های اندکی با آنها دارد.

چالش های پیاده سازی استانداردهای IFRS

استانداردهای IFRS برای این که در استانداردهای حسابرسی به کار گرفته شود، چالش های بسیاری وجود دارد.

هریک از بانک ها شرکت های زیر مجموعه ای متعددی دارند و زمانی که قرار است صورت های مالی براساس IFRS تهیه شوند، رو راه پیش رو خواهیم داشت:

نخست همه شرکت‌های وابسته و فرعی، یک صورت مالی براساس IFRS تهیه کرده و حسابرس راجع به آن نظر بدهد و دیگر اینکه حسابرسی شرکت‌های فرعی براساس استانداردهای ملی صورت گیرد و اطلاعات اضافه برای صورت‌های مالی تلفیقی تهیه شود و حسابرس بررسی کرده و نظر بدهد.

دشوار ترین قسمت پیاده سازی IFRS:

سیستم بانکی یکی از دشوارترین قسمت‌های پیاده‌سازی IFRS می باشد زیر ا نرم‌افزارهای سیستم بانکی ما ناقص است و باید مشکل‌شان برطرف شود. آنها هر کدام نرم‌افزار مخصوص خودشان را دارند در حالی که در کشورهای اروپایی، پایه‌های نرم‌افزاری سیستم بانکی یکسان است و نرم‌افزارهای متعدد و مختلف وجود ندارد.

نکات قابل توجه

برخی از همکاران، این کار را غیرممکن می‌دانند اما تصور نمی‌کنم پیچیده باشد و اگر استانداردهای ملی رعایت شود، انطباق وجود دارد اگرچه ممکن است برخی تغییرات به وجود آید، اما روش دوم برای شرکت‌ها کم‌هزینه‌تر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *